HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Neděle 12.07.2020
 

SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Katalog KUDY Z NUDY
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2003

Mezinárodní festival slovenského folkloru v České republice
Od 1. do 3. srpna se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskuteční již 5. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice - JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2003

V první srpnový víkend budou ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět znít líbezné i temperamentní slovenské melodie.

Od 1. do 3. srpna se tam totiž uskuteční již 5. ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru v České republice JÁNOŠÍKOV DUKÁT 2003, jehož hlavními pořadateli jsou Obec Slováků v České republice, Folklorní sdružení Púčik a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad festivalem i letos převzali ministr kultury ČR Pavel Dostál a minister kultúry SR Rudolf Chmel.

Na festivalu se představí 22 folklorních souborů (což představuje na 800 účinkujících) - především z České republiky, které se věnují jevištnímu zpracování slovenských lidových písní, tanců a melodií. Jako hosté vystoupí soubory ze Slovenska, ale také krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Juhoslávie, Maďarska a Polska a kolektivy, které u nás reprezentují jiné národnostní menšiny.

V pátečním zahajovacím programu "Vitajte u nás" přivítá ve skanzenu zúčastněné soubory, hosty i všechny návštěvníky letošního ročníku domácí folklorní soubor Radhošť se svými tanečníky z Rožnova pod Radhoštěm, folklorní soubor Sedmikvítek z Frenštátu pod radhoštěm. Ve Valašském pivovaru se potom všichni účastníci festivalu i další zájemci o lidovou hudbu, píseň, tanec a dobrou náladu sejdou "Pri hudákoch".

Živou pozvánkou bude sobotní dopolední Roztančené náměstí a krojovaný průvod všech účinkujících. Ve 13,30 hodin bude samostatný program nazvaný "Na zelenej lúke" patřit dětským folklorním souborům a potom už se budou na pódiu Komorního amfiteátru střídat naše i zahraniční kolektivy. Jeden ze sobotních programů nazvali jeho tvůrci "Žijeme v jednej zemi" a představí se v něm zástupci národnostních menšin žijících v naší republice (kromě Slováků to letos budou např. Bulhaři, Poláci a Rómové). K nejatraktivnějším budou určitě patřit programy "Od Tatier k Dunaju" - v něm budou společně účinkovat folklorní soubory z České republiky a Slovenska - a "Hostia naši milí" - v němž se představí krajanské soubory. I v letošním roce proběhne populární mezinárodní klání v činnosti, která byla v minulosti výsadou hospodyněk, a to "Mistrovství Valašského království ve stloukání másla", spojené se zábavným programem "Od buka do buka", v němž se v dovednostním i žertovném zápolení setkají Jánošíkovci z Čech, Moravy i Slovenska. O zbojnících a Juraji Jánošíkovi se bude hovořit a zpívat vesele i vážně právě v programu "Bol by ten Jánošík..." který začne ve 21,30 hodin. Organizátoři pro pobavení diváků i všech návštěvníků letošního Jánošíkovo dukátu připravili úsměvný pořad se začátkem ve 23,00 hod. pod názvem "Šialené kravy a sedem statečných" v padání souborů BUFO z Prahy a Poleno z Bratislavy.

Pro ty hudby a tance chtivé návštěvníky, kteří se přijedou nejenom podívat, ale třeba se i něčemu přiučit, je na sobotní poledne připravena "Fujarôčka moja" aneb malá škola hry na pastýřské hudební nástroje (na fujaru, píšťalky a koncovky bude vyučovat zkušený výrobce a muzikant Michal Smetanka ze Spišského Hrhova) a "Živá klenotnica" - malá škola tanců z Terchovej (pod pedagogickým vedením Martina Urbana ze Zvolena).

V neděli bude pódium patřit jak programu cimbálových muzik a lidových hudeb, tak i letošním jubilantům a jejich gratulantům. Třídenní setkání souborů, folkloristů a milovníků slovenského lidového umění vyvrcholí v neděli v 15 hodin slavnostním galakoncertem nazvaným "Z rodného kraja".

Součástí festivalu bude také jarmark lidových řemesel. Předvedení tradiční lidové umělecké výroby bude obohacením pro návštěvníky, kterým poskytne příležitost vidět na vlastní oči pracovat opravdové mistry lidového řemesla a třeba si i některou z činností svýma vlastníma rukama vyzkoušet, anebo si alespoň odvézt domů některý z krásných uměleckých předmětů.

A na své si jistě přijdou i gurmáni, protože od 1. července a v průběhu celého festivalu budou v hostinci Na posledním groši probíhat dny slovenské, maďarské, polské a české kuchyně.

Letošní ročník Mezinárodního festivalu slovenského folkloru Jánošíkův dukát je opět zařazen do projektu států Visegrádské čtyřky nazvaného "Dny tradiční kultury" a v rámci tohoto projektu se v průběhu festivalu objeví i další zajímavé akce.

Přijměte naše pozvání na tento jedinečný svátek slovenského folkloru v České republice.

Dr. Vlastimil F a b i š i k
ředitel MFSF Jánošíkov dukát

(další informace možné na
mob. tel: +42 06 03 44 52 79)

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 2 názory)
CHUDÁČEK__127.04.2005 v 17:41
Zklamaly jste mě =( Přidejte nějaký ZAJÍMAVÝ text pro ty chudáky co tu něco hledají!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Holka s vysokým IQ27.04.2005 v 17:38
Tenhle text je pěkně nahovno. Nejsou tu zvyky národnostních menšin, ani to co hledám =(

Zveřejněno 10.07.2003 v 18:53 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR