HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Středa 31.05.2023
 

SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Blesk zranil pět turistů

Odpolední bouřka ve čtvrtek 20. 6. 2019 zastihla při sestupu z Lysé hory skupinu sedmnáctiletých školáků v lokalitě pod Větry
Při zásahu blesku do stromu v těsné blízkosti této skupinky došlo u dětí k popáleninám různého stupně. Tlakovou vlnou, jenž blesk způsobil, byla v oblasti ušních bubínků zraněna jedna ze školaček a rovněž padesátiletá žena, která po pádu utrpěla poranění v obličejové části. Celkem ošetřili záchranáři HS pět zraněných. Dvě osoby musely být transportovány členitým terénem na nosítkách a dále všechny postižené převezli terénním vozidlem HS ke třem vozidlům ZZS a následně k dalším ošetřením na popáleninové centrum FN Ostrava a do nemocnice Frýdek Místek.

Bohužel podceňování počasí a zejména jeho projevů v podobě bouřek je stále častějším jevem. Lysá hora je pro některé "jen" kopeček s 1323 m.n.m., takže výlet na Lysou berou na lehkou váhu a mnohdy s naprosto nevhodnou výbavou. Jenže počasí na Lysé hoře se mění stejně rychle jako např. ve Vysokých Tatrách a slunečný den se může během pár minut změnit na silnou bouřku, která pak zaskočí návštěvníky Lysé hory podobně, jako skupinku zasaženou bleskem. Zejména v letním období je důležité před výletem na Lysou horu, ale stejně tak do jakýchkoliv hor, nejprve zjistit jaká je předpověď počasí a pokud je navíc vydaná výstraha před bouřkami, tak vůbec zvážit, jestli na takový výlet jít. Pokud se přece jen v období hrozícího výskytu bouřek na výlet vydáme, tak je dobré v průběhu cesty sledovat radarové informace a různé modely, které jsou dnes běžné dostupné v mobilních telefonech a podle toho zvážit další postup, nebo vyčkat v chatách na vrcholu až se počasí zlepší. Stále častěji totiž zapomínáme, že příroda a s ní spojené projevy počasí si "žije" svým vlastním životem a rozhodně na nás nebude brát ohled, naopak, my se musíme naučit ji respektovat a své činnosti podřizovat tomu, co ona nám dovolí.
Bouřky jsou zejména v letním období velice častým jevem. Jejich vznik je závislý na mnoha podmínkách. Zejména v horských oblastech bývají podmínky pro vznik a vývoj kupovité oblačnosti a jejich vývoj až v bouřkový oblak velmi dobré. Někdy se stačí jen podívat na oblohu a i neprofesionál vytuší, že oblačnost nad hlavou hrozí ne zrovna kamarádským počasím. Podobná situace byla i ve čtvrtek. Jak již předem uváděla předpověď počasí, už ráno se tvořila mohutná kupovitá oblačnost, byla vysoká vlhkost vzduchu a již dopoledne bylo podle vývoje oblačnosti jasné, že "něco přijde". Tak se taky stalo a v 11 hod. přešla okolo Lysé hory první bouřka. Po jejím přechodu to vypadalo na slunečný den, ale velice brzo se obnovil vývoj kupovité oblačnosti navíc "živený" zvýšenou vlhkostí po předchozím dešti a těsně po 13 hodině udeřila na Lysou horu další bouřka, podstatně silnější než předchozí a také s výše popsaným incidentem.
O tom, že opravdu velice podceňujeme projevy počasí svědčí i to, že těsně před druhou bouřkou byla spousta turistů na vrcholu a sledovali, jak se blíží. Je to na vrcholu bohužel naprosto běžná záležitost. Asi je nutné připomenout, že blesk je důsledkem nahromadění opačných elektrických nábojů a jakmile izolující vrstva vzduchu mezi oblakem a zemí již neudrží náboje odděleně, dojde k výboji. O obrovské síle výboje asi není třeba psát. Z toho vyplývá, že celkem logicky, čím je místo na zemi blíže k bouřkovému oblaku, tím je vrstva vzduchu působící jako izolant slabší a je větší předpoklad, že mezi tímto místem a bouřkovým oblakem dojde k bleskovému výboji. Takže samotný vrchol Lysé hory je v tomto případě naprosto ideálním místem a tak nějak první na ráně a kdokoliv se na něm pohybuje, tak je doslova jako terč na střelnici. Je ale pravda, že není pravidlem, že dojde k výboji vždy mezi oblakem a nejvyšším místem na zemi. K výboji může dojít naprosto kdekoliv a např. i když stojí na vrcholu vysoký vysílač, tak blesk "trefí" hromadu kamenů na zemi vedle něho. Konkrétně na Lysé hoře k tomu máme spousty důkazů a podkladů a vlastně i včerejší incident to také dokazuje. Navíc velice nebezpečné jsou i vedlejší bleskové výboje. Hlavní výboj může mít i různé slabší vedlejší větve, které můžou způsobit úraz nebo škody i stovky metrů daleko od hlavního výboje. Takže pozorování blížící se bouřky z vrcholu Lysé hory jinak, než z bezpečí budovy, je zajímavá podívaná, ale může být také to poslední, co v životě uvidíme.
O tom, co máme dělat, když nás překvapí bouřka ve volném terénu, bylo a je napsáno dost, je asi zbytečné to opakovat. Ale je na každém z nás, jestli přírodě k tomu překvapení pomůžeme, nebo ne.
Před výšlapem na Lysou, ale i kdekoliv jinde, by měli plánovači takových výletů nejprve zjistit, jaká je předpověď počasí, sledovat volně dostupné radarové informace a v případě nejistých situací a předpokladu bouřkové činnosti důkladně zvážit, jestli se na výlet vydat nebo ne. Snaha o výstup na vrchol bez ohledu na počasí nám může vyjít, ale také se může stát to co včera a je velké štěstí, že skupinka zraněných si po uzdravení ze včerejšího odpoledne odnese jen nezapomenutelný zážitek na sílu přírodních jevů.

Snad my ostatní si z této události vezmeme ponaučení, že projevy počasí není radno podceňovat a bouřky obzvlášť!
Milan Čermák

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

12.04.2020 v 15:48Fany

A koronavirus zabil 132 lidí v ČR.
Taky to byla otázka času. A odpověď času je že, umřeme všichni. A bude klid.


21.06.2019 v 16:48Petr

Milane, moc dobře jsi to napsal, plný souhlas!
Bylo bohužel jen otázkou času, kdy k něčemu podobnému dojde.
Mnohokrát jsem byl svědkem toho, kdy zejména v období školních výletů, tzn. v červnu, zvesela kráčela při silné bouřce po kopci skupina školáků v doprovodu kantorů! O pozorovatelích příchodu bouřek ze samotného vrcholu ani nemluvě...


Zveřejněno 21.06.2019 v 16:33 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR