HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Pondělí 01.06.2020
 

SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Katalog KUDY Z NUDY
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

Na zámku představují díla spojující hudbu, malbu a vědu.

Vizuální muzika se jmenuje výstava obrazů vědce Luďka Jirouska, který dokázal abstraktní grafické motivy rozvíjet stejnými principy, podle kterých komponují skladatelé hudbu.

Jirouskovu Vizuální muziku, která hledá přemostění mezi barvou a zvukem a mezi malbou a hudbou, v přízemí linhartovského zámku ve dvou výstavních síních doplňuji pohlednice z cest po celém světě a fotografie mladé nadějné fotografky, V Linhartovech o víkendu vernisáž poprvé představila díla Luďka Jirouska, Magdaleny Majdzik a Antonína Dudka. Vernisáže se zúčastnila také zástupkyně polské obce Biala Danuta Haineman, která zde představila díla studentů umělecké koly z Čenstochové.

Dílo vědce a malíře Ludka Jirouska představila jeho dcera Zuzana Vanišová. "Táta byl vědec, biochemik. Ve svých obrazech se snažil o syntézu vědeckého a uměleckého. Musím přiznat, že jsem do obrazů svého otce zamilovaná, nestydím se za to. Samozřejmě vím, že jsou také lidé, jimž se nelíbí, takže se do ničeho nenuťte, a nechtě výstavu na sebe působit," pozvala návštěvníky do výstavních síní Zuzana Vanišová.

Zájemcům pak ochotně před obrazy svého otce vysvětlovala principy, jak se základní tvary a barvy, stejné jako hudební téma, postupně rozvíjí variacemi a opakováním s malými obměnami. Mnohým lak poodkryla poselství obrazů, které by nezasvěcenému divákovi zůstalo utajeno.

Lidé, kteří si výstavu prohlédnou bez jejího zasvěceného výkladu, se ale nemusejí obávat, že obrazům neporozumějí. Na zámku totiž budou k dispozici příručky, které mi obrazů komentuji, Tento text ke svým dílům se psal či jinak zaznamenal sám málíř Luděk Jilirousek. V tenké brožurce Jsou vtipně shrnuty také důvody pro sepsání vysvětlivek: "Kdosi řekl. že před ničím nebylo vysloveno více nesmyslů než před obrazem, takže když jsem objevil principy vizuální muziky, rozhodl jsem se, že své obrazy musím vysvětlit, aby si pak historici umění a kritikové nevymýšleli kraviny. Co kdybych třeba namaloval obraz nazvaný Antibiotika. Jde mi o to, aby kunsthístorie o tom netradovala mým vnukům freudovské nebo marxistické interpretace, že ta Antibiotika znamenají pudový ukoj nebo těžký život proletariátu za kapitalismu, protože Antibiotika s tím nemají nic společného."

Přestože výsledky Jirouskovy vědecké práce byly objevné, cenné a uznávané i ve světě, doma se ocenění nedočkal. Při prověrkách v roce 1958 se komisi nelíbil jeho původ, byla mu zakázána vědecká činnost a měl pracovat jako cestář.

Později bylo rozhodnutí zmírněno a mohl se stát stavbyvedoucím. V uvolněnější atmosféře konce šedesátých let odjel přednášet do USA,
kde se kvůli okupaci rozhodl zůstat. Zemřel v roce 1999 ve státě Massachusetts.

Přestože život Ludku Jirouskovi na růžích neustlal, dokázal si vždy zachovat humor, který dýchá i z jeho obrazů. Výstavu mohou návštěvníci zámku zhlédnout do konce srpna.

Krnovský deník REGION
Květa Gebauerová
ze dne 4.srpna 2009

DALŠÍ INFORMACE: Zámek Linhartovy

Z KALENDÁŘE AKCÍ:

Zveřejněno 06.08.2009 v 21:00 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR