HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Čtvrtek 13.08.2020
 

SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Katalog KUDY Z NUDY
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

Zlatým Zpěváčkem je Aneta Juříčková z Lidečka

Tisková zpráva
XIV. CELOSTÁTNÍ SOUTĚŽ ZPĚVÁČEK 2008
Velké Losiny, 9. - 11. května 2008
ZLATÝM ZPĚVÁČKEM JE ANETA JUŘÍČKOVÁ Z LIDEČKA

Ve dnech 9. - 11. května 2008 se v Lázních Velké Losiny uskutečnil XIV. ročník Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní ZPĚVÁČEK - VELKÉ LOSINY 2008 jako součást Dnů tradiční kultury a 85. výročí vzniku Českého rozhlasu. Soutěže se zúčastnilo 48 postupujících dětí z regionálních kol a hosté ze Slovenska, Bulharska, Polska a Ukrajiny. Za doprovodu Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů a Lidové muziky z Třemošné postoupilo do nedělního finále 10 účastníků.

První místo, titul Zlatého zpěváčka roku 2008 a navíc cenu starosty obce Velké Losiny získala Aneta Juříčková z Lidečka. Na stříbrných pozicích ji následovali dva mladí muži - Tadeáš Hoza z Hulína a Jan Kukal z Prahy. Bronzové umístění získaly Kristýna Malá z Bánova a Barbora Šedivá z Lokte u Karlových Var. Cenu předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky si odvezl Adam Volný ze Sazovic. Cenu senátora Adolfa Jílka získala Eliška Švábová z Nového Malína. Cenu ředitele Lázní Velké Losiny získal Lukáš Přib z Písku, cenu generálního ředitele Povodí Moravy Tereza Špačková z Prahy a cenu Asociace průvodců ČR Jakub Ošmera z Domažlic. Cenu Jaroslava Juráška získala za mimořádný interpretační výkon Tereza Lukůvková ze Vsetína.

vítězka
vítězka

Hlavními spolupořadateli soutěže byli: Folklorní sdružení ČR, Český rozhlas, Olomoucký kraj, Obec Velké Losiny, Lázně Velké Losiny, Ruční papírna Velké Losiny, Hotel Dlouhé stráně, Hotel Praděd, Hanácké folklorní sdružení a Folklorní soubor Markovice Postřelmov.

Soutěž se konala s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva kultury a Mezinárodního Visegrádského fondu.

Záštitu nad soutěží převzali: Miloslav Vlček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Adolf Jílek, předseda klubu Senátu Parlamentu ČR, Ivan Kosatík, hejtman Olomouckého kraje a Peter Dvorský.

Mediálními partnery soutěže byli: Český rozhlas Ostrava, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, Česká televize Ostrava, ACR Alfa a www.borovice.cz, mediální spolupráce: Haló noviny.

Hlavním partnerem soutěže byla společnost MAITREA.

Soutěž podpořili také Povodí Moravy, s.p., KPM Konsult, a.s., AŽD Praha, s.r.o., ELTODO-CITELUM Praha,s.r.o., EKOZIS Zábřeh, Stavrel Hanušovice, Energotis Šumperk, Scaron Šumperk, Národní památkový ústav Olomouc, OSA - Ochranný svaz autorský, Projekce Šumperk, TG Tisk Lanškroun a další.

Mezi významnými hosty soutěže letos pořadatelé přivítali Miloslava Vlčka, předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předsedu klubu Senátu Parlamentu ČR Adolfa Jílka, 1. náměstka hejtmana Olomouckého kraje Pavla Horáka, poslance Evropského parlamentu Jana Březinu, předsedu správní rady společnosti Maitrea Antonína Koláčka, generálního ředitele Povodí Moravy Miroslava Dudu, generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR generálmajora Miroslava Štěpána, Štefana Zimu, předsedu Folklorní unie na Slovensku, Bojana Panševa, ředitele Bulharského institutu a kulturního radu Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR, Jaroslava Müllnera, náměstka Ústřední školní inspektorky, René Zaorala, ředitele komunikace Českého rozhlasu a další. Pořadatelé a všichni účastníci nezapomněli popřát k 70. narozeninám předsedovi poroty Janu Rokytovi.

Zpěváčkům letos ve Velkých Losinách mimořádně přálo počasí. Pár odpoledních kapek deště v průběhu finálového koncertu nemohlo pokazit krásné zážitky z rozkvetlého lázeňského parku a pestrého doprovodného programu. Mezi zajímavé nabídky patřily návštěvy Zámku a Ruční papírny ve Velkých Losinách, koupání v lázeňském krytém bazénu, sobotní diskotéka v Hotelu Dlouhé stráně a pohádkový les, plný humoru folklorního souboru Markovice z Postřelmova, který letos slaví 55. narozeniny. Zajímavou součástí programu bylo také otvírání lázeňských pramenů.

Soutěž zpěváčků v posledních letech stále více přitahuje pozornost dětí, jejich rodičů, pedagogů a příznivců lidové písně. Velmi příznivě se její vliv projevuje v rostoucím počtu účastníků základních a regionálních kol. Péčí Českého rozhlasu jsou vystoupení zaznamenávána a vydávána Radioservisem a firmou Vemori v podobě CD nebo DVD nosičů. Vybraní účastníci bývají zváni na finále soutěže Slávik Slovenska, na Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem do Luhačovic, na společné koncerty Zpěváček - Slávik a Zpíváme pro radost, které se pod patronací Petra Dvorského konají v Praze a často se účastní také regionálních i mezinárodních folklorních festivalů.

Zpracoval: Jiří Pokorný, 13.5. 2008

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Zpěváčci
Zveřejněno 13.05.2008 v 23:42 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR